Powrót

 Do atrakcji turystycznych Kuźnicy należą szerokie, piaszczyste plaże, kameralny port rybacki nad Zatoką Pucką, molo.

Pomiędzy Kuźnicą a Rewą leży Mewia Rewa - największa płycizna zatoki, która na całej długości 13 km ma około 1 m głębokości.

Półwysep Helski posiada wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Dlatego od 1978 roku został objęty szczególną ochroną jako Nadmorski Park Krajobrazowy.

Przez Kuźnicę przebiega ścieżka przyrodnicza. Na Górę Libek, droga rowerowa prowadząca wzdłuż Zatoki Puckiej od Władysławowa przez Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę do Helu (ok. 34 km) oraz Szlak Historii Militarnej - ścieżka rowerowa prowadząca przez miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową.

Tutejszy, neogotycki kościół z amboną w kształcie łodzi wybudowano w latach 1930-1933 wzorując się na Sanktuarium Maryjnym w Swarzewie. Powstał równolegle ze świątyniami w Jastarni i w Helu. Zwiedzając Kuźnicę warto zwrócić uwagę na kapliczkę św. Antoniego upamiętniającą tragiczne dni, kiedy to wieś była zalewana przez morskie fale. Dzwony kapliczki do okresu powojennego przypominały o kataklizmach z lat 1872, 1874, 1899, 1902 oraz 1914 dzwoniąc trzy razy dziennie na Anioł Pański. W centrum miasteczka można obejrzeć stare domki rybackie pochodzące z XIX wieku. W 1979 roku Kuźnica została wpisana do rejestru zabytków.

W Kuźnicy wciąż żywe są rybackie tradycje. Co roku 29 czerwca - w dzień rybackich patronów Piotra i Pawła - wszyscy rybacy z Półwyspu Helskiego zjeżdżają do portu w Kuźnicy, skąd wspólnie wyruszają kolorowymi, przyozdobionymi łodziami do Pucka. W połowie drogi spotykają biskupa, z którym wspólnie modląc się dziękują za udane połowy i szczęśliwe powroty do domów. Jest to niezwykłe przeżycie dla rybaków, ich rodzin, a także ciekawe wydarzenie dla turystów.

Kuźnica – dzielnica gminy miejskiej, część miasta Jastarni, położona na Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. Kąpielisko morskie, kurort wypoczynkowy, dawna wieś rybacka w powiecie puckim, w woj. pomorskim. Integralną częścią Kuźnicy jest pobliskie osiedle Syberia. Zgodnie z kaszubskim podaniem niemiecka i kaszubska nazwa Kuźnicy Kusfeld (Miejsce Pocałunku) opisywało symbolicznie fakt dotykania się morza ('całowania') z zatoką

Kamera On-line w Kuźnicy - Widok z okien Pokoi Syberia.

- atrakcje

Projekt i realizacja: nasza-kuznica.pl